خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

میراث فرهنگی دربرزخ فرهنگ انفرادی و همگانی مانده است

  میراث فرهنگی هرکشوری یکی از راه های گسترش توسعه فرهنگی است، ابزارمیراث فرهنگی(تک تک آثار و اشیا  و...) از لوازم این شناخت هستند .آثار باستانی و کهن هر کشور معرف فرهنگ خاص همان کشور بوده و این آثار دارای ارزش های معنوی بسیار زیادی می باشندکه برای آن قوم به طور اخص و جاذبه های برای دیگران به طور اعم داردکه در نتیجه باعث جلب و جذب دیگران جهت بازدید و شناخت آن جاذبه ها و آثار می گردد.

  جلب و جذب مردم به میراث و تاریخ کهن به دو شاخه فرهنگی برمی گردد  یکی فرهنگ انفرادی است و دیگری فرهنگ همگانی. فرهنگ انفرادی، آموزش ها و مهارت های فردی است، یعنی یک نفر با کمک مهارت و استعداد فردی خود اثری به وجود می آورد که در فرهنگ قوم و یا جماعتی مشخص اثر بارز و ارزنده ای محسوب می گردد که متاسفانه هزارسال است از این شاخه فرهنگ فاصله گرفته ایم.دیگری فرهنگ همگانی بوده که از تکامل ترویجی افکار و پیشرفت همگانی به وجود می آید این شاخه فرهنگی هم سالیان سال است که خشکیده و شکسته است.بلکه در مناطق مختلف ایران با اینکه این جذابیت ها به صورت اماکن زیارتی،هنرهای دستی،فعالیت های فرهنگی "محلی- منطقه ای – ملی" و... قابل بررسی است. باید توجه کنیم توسعه فرهنگی بر ساختار جامعه از طریق جهانگردی اثرات قابل ملاحظه ای ازخودباقی  می گذارد، هنگامی که از فرهنگ به عنوان یک عامل جذب استفاده می شود ، اثراتی چون"1- افزایش حمایت از فرهنگ سنتی2- به نمایش گذاردن هویت قومی3- تجدید حیات هنر های سنتی و..." قابل بررسی است. هنگامی که بین جهانگردان و ساکنان تماس مستقیم صورت می گیرد، این مسئله باعث این می شود که از نظر تعامل فرهنگی، نمودهای منفی را از بین برده و فرصت های اجتماعی را افزایش  یابد میراث فرهنگی با جذب تک تک گردشگر،جهانگردی و توسعه فرهنگی  را ایجاد می نماید و خود به خود باعث ایجاد این عامل شده که،در مشاغل و ساختار اقتصادی، و در نقش های اجتماعی تغییر ایجاد شود، با حفظ میراث فرهنگی وایجاد شبکه گسترده ایرانگردی می توان هزاران فرصت  جدید در زمینه تولید و ساخت،توسعه و ارتقاء جامعه از شهری تا روستایی فراهم نمود و درنتیجه باعث کاهش نابرابری های اجتماعی شد.


  این مطلب تا کنون 25 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : فرهنگ ,فرهنگی ,میراث ,باعث ,آثار ,اجتماعی ,میراث فرهنگی ,قابل بررسی ,فرهنگ همگانی ,شاخه فرهنگی ,توسعه فرهنگی ,دیگری فرهنگ همگانی ,
  میراث فرهنگی دربرزخ فرهنگ انفرادی و همگانی مانده است

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر